A+ R A-


Ekologia

W ramach organizowanego po raz trzeci Wielkiego Dnia Pszczół, 8 sierpnia, w ogrodach botanicznych, parkach narodowych i krajobrazowych w całej Polsce będzie można poznać tajniki świata pszczołowatych i poznać sposoby ich ochrony.

Rozpoznanie zagrożeń dla przyrody doliny Biebrzy ma być głównym efektem zbieranych w lipcu przez Biebrzański Park Narodowy materiałów m.in. ze skaningu terenu wykonanego z samolotów.

Nową "Czerwoną listę ptaków Europy" opublikowała Komisja Europejska oraz BirdLife International. Uważana jest za wiarygodny i obiektywny system oceny ryzyka wymierania gatunków. Katarzyna Groblewska, rzeczniczka prasowa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, poinformowała, że znalazło się na niej m.in. 15 gatunków z regularnie lęgowych Polsce.

Poszerza się zakres wykorzystania dronów w codziennym życiu. Specjalizująca się w komercjalizacji efektów badań naukowych firma Softblue wprowadza na rynek bezzałogowca, który zanalizuje skład dymu pod kątem spalanych w piecach substancji. Takim rozwiązaniem jest zainteresowanych wiele polskich miast, co jest dobrą informacją dla spółki przed jej debiutem na NewConnect.

Jak informuje organizacja ekologiczna WWF Polska, ruszyła akcja wyławiania przez polskich rybaków zagubionych sieci rybackich w polskich wodach Morza Bałtyckiego.

22 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej. Była to okazja do zwrócenia uwagi na konieczność ochrony zagrożonych gatunków roślin i zwierząt.

Choroba zwana warrozą zdziesiątkowała wiele pasiek w całym kraju – poinformował PAP prof. Jerzy Wilde z katedry pszczelnictwa olsztyńskiego uniwersytetu. Te pszczoły, które przetrwały zimę, mają się dobrze.

Do 6 maja internauci mogą głosować w unijnym konkursie o Nagrodę Obywateli UE, ustanowioną w ramach Europejskiej Nagrody Natura 2000. W finale konkursu startują trzy polskie projekty związane z ochroną przyrody.

Rano w środę 8 kwietnia grupa aktywistów Greenpeace Polska rozwiesiła na budynku Ministerstwa Środowiska transparent z podobizną ministra Macieja Grabowskiego i hasłem „Smog nas truje, dlaczego minister nie reaguje?”.

System, który SMS-em powiadomi pszczelarza lub badacza, że w ulu dzieje się coś niepokojącego, opracowali studenci z AGH. Urządzenie będzie monitorowało i automatycznie analizowało m.in. wagę ula, panującą wewnątrz temperaturę i wilgotność czy odgłosy pszczół.

Strona 1 z 46