A+ R A-


Muchomor sromotnikowy

Muchomor sromotnikowy, muchomor zielonawy (Amanita phalloides (Vaill. ex Fr.) Link) – gatunek grzybów należący do rodziny muchomorowatych (Amanitaceae).

 

 

Muchomor sromotnikowy - podstawowe informacje
Muchomor sromotnikowy - systematyka:
Muchomor sromotnikowy: Królestwo
grzyby: Gromada
podstawczaki: Klasa
pieczarniaki: Rząd
pieczarkowce: Rodzina
muchomorowate: Rodzaj
muchomor: Gatunek
muchomor zielonawy:
: Amanita phalloides (Vaill. ex Fr.) Link
Handbuch zur Erkennung der Nutzbarsten und am Häufigsten Vorkommenden Gewächse 3: 272 (1833)
:
: Zdjęcia i grafiki w CommonsMuchomor sromotnikowy:


Morfologia
Kapelusz

Średnica 5-15 cm, za młodu półkulisty, potem dzwonkowato-łukowaty, w końcu rozpostarty. Skórka gładka, przy brzegu nieprążkowana, składa się z przylegających i promieniście ułożonych włókienek. Kolor białozielonkawy, oliwkowozielonkawy, szarozielony, brunatnozielony, na brzegu zwykle jaśniejszy, czasem żółtawy. Na słońcu, oraz u starszych okazów kolor jest wypłowiały. Skórka łatwo daje się ściągnąć i często występują na niej białe resztki osłony.
Trzon

Wysokość do 15 cm, grubość do 2 cm. Jest walcowaty, w nasadzie zakończony bulwą o średnicy do 4 cm. Bulwa otoczona jest wysoką, białawą i odstającą pochwą. Kolor trzonu białawy z odcieniem żółtawozielonkawym. Posiada wyraźny, zwisający pierścień o kolorze od białego do żółtawego. Powyżej pierścienia trzon jest gładki, pod pierścieniem występują delikatne łuski, czasami tworzące zygzakowaty wzór.