A+ R A-


Grzyby

Chińskim naukowcom udało się zidentyfikować owady, których gąsienica może być żywicielem pasożytniczego grzyba, niezwykle cenionego w tamtejszej medycynie - informuje serwis 'EurekAlert".

Grzyby mogą być naszymi sprzymierzeńcami w walce z zanieczyszczeniami gleb ołowiem. Okazuje się, że potrafią wiązać ten metal i zamieniać go w trwałą, mineralną formę - piromorfit - czytamy w "Current Biology".

Trufle - choć same nie mają rewelacyjnego smaku - są najdroższym produktem spożywczym świata. Popyt na nie jest ogromny, jednak ludziom wciąż nie udało się znaleźć skutecznej metody ich hodowli i uprawy. O faktach i mitach, które wiążą się z tym specyficznym rodzajem grzybów mówiła dr hab. Agnieszka Sękara z Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja podczas XI Festiwalu Nauki w Krakowie. Serwis PAP - Nauka w Polsce był jednym z patronów medialnych Festiwalu.

Fot: sxc.huNiebezpieczeństwo czyha wszędzie - zwłaszcza tam, gdzie jest wilgotno - pozostawiona żywność, materiał ubraniowy, skórzany to znakomite podłoże do rozwoju grzybni różnych grup grzybów. Grzyby wydzielają do podłoża i powietrza toksyny, które mogą stanowić poważne zagrożenie - większość z nich truje powoli, powodując np. raka.

Fot: sxc.huNaukowcy odkryli organizm, który jest "brakującym ogniwem", łączącym grzyby z roślinami, zwierzętami i bakteriami - informuje "Nature".

Fot: sxc.huCzłowiek wykorzystuje wiele gatunków grzybów. Najpowszechniej znane są oczywiście grzyby kapeluszowe, które ludzie po prostu jedzą. Wszyscy wiedzą też, że niektóre grzyby np. drożdże można także wykorzystywać do produkcji żywności. Ale to nie wszystko.

Czym są grzyby

Fot: sxc.huWczesne badania tych niezwykłych organizmów wskazywały, że grzyby należą do królestwa roślin. Wykonywane jednak w XX w. badania molekularne sugerują, że grzyby są bliższe grupie zwierząt aniżeli roślin. Ponieważ różnią się znacznie zarówno od roślin, zwierząt jak i protistów (królestwo obejmujące jednokomórkowe lub proste wielokomórkowe organizmy eukariotyczne, które nie są zaliczane do zwierząt ani roślin), organizmy te klasyfikuje się obecnie jako odrębne królestwo Fungi (grzyby właściwe).

Fot: sxc.huWiele gatunków grzybów w procesie przemiany materii produkuje toksyny. Jest ich wiele i znacząco różnią się między sobą.

Fot: sxc.huGrzyby mają znaczenie nie tylko dla ludzi. Odgrywają istotną rolę w utrzymywaniu równowagi ekologicznej w środowisku. Większość grzybów pełni funkcje destruentów (organizmów rozkładających złożone struktury chemiczne), czerpiących substancje odżywcze z podłoży organicznych i martwych organizmów. Wiele gatunków grzybów jest zdolnych do rozkładu celulozy i ligniny (głównych składników ścian komórek roślinnych). W wyniku rozkładania obumierających części roślin, odchodów zwierząt oraz martwych organizmów, ze związków organicznych uwalniana jest woda, dwutlenek węgla, azot i inne pierwiastki. Dzięki tej działalności pierwiastki mogą zostać ponownie włączone do różnych cykli biogeochemicznych. Czyli zapewnia to krążenie pierwiastków w przyrodzie.