A+ R A-


Grzyby trujące przykłady

Fot: sxc.huWiele gatunków grzybów w procesie przemiany materii produkuje toksyny. Jest ich wiele i znacząco różnią się między sobą."Toksyny wytwarzane przez grzyby rozwijające się na pokarmie, takie jak ochratoksyny i aflatoksyny, powodują raka, jeżeli produkty zawierające toksyny są często spożywane. Rak wątroby jest jedną z częstych przyczyn zgonów w krajach Trzeciego Świata, gdzie ludzie jedzą wszystko co się da zjeść, nawet jeżeli jest to spleśniałe. Niezwykle niebezpieczne są np. spleśniałe orzechy, ale groźne grzyby bywają także np. w sproszkowanym mleku dla niemowląt. Także w Polsce" - wyjaśnia.

Toksyny w owocnikach grzybów kapeluszowych (np. amanityna, falloidyna, muskaryna, psilocybina) powodują znacznie szybszy efekt - uszkadzają błonę śluzową przewodu pokarmowego, powodują martwicę komórek wątrobowych i kanalików nerkowych. Efekt jest widoczny po kilku lub kilkunastu godzinach. Takie skutki może mieć np. zjedzenie muchomora sromotnikowego. Niektóre toksyny (np. te z grzybów halucynogennych) powodują uszkodzenia systemu nerwowego.

Większość grzybów to organizmy saprobiontyczne - czyli takie, które pobierają substancje odżywcze z martwych szczątków roślin i zwierząt. Niektóre grzyby są pasożytami, organizmami, które żyją w innym żywym organizmie lub na jego powierzchni, niekiedy powodując znaczne szkody. Grzyby pasożytnicze pobierają substancje odżywcze z organizmu gospodarza.

prof. Katarzyna Turnau
Źródło: PAP - Nauka w Polsce, www.naukawpolsce.pap.pl