A+ R A-


Historia rolnictwa

Rolnictwo pojawiło się w Europie wraz z falą migracji, idącej od południa ku północy kontynentu. Takiego scenariusza dowodzą badania genetyczne szczątków ludzi z epoki kamienia - czytamy w "Science".

Ślady nikotyny odkryto w butli sprzed ponad 1000 lat używanej przez Majów. Jest to pierwszy niezbity dowód na to, że cywilizacja ta znała i paliła tytoń, twierdzą naukowcy.

Konie Przewalskiego są o wiele słabiej spokrewnione z końmi domowymi, a ich pula genowa jest bogatsza niż sądzono. Nowe badania pomogą lepiej chronić ten zagrożony wyginięciem gatunek - informuje "Genome Biology and Evolution".

W regionie Al-Makar w Arabii Saudyjskiej odkryto liczące ok. 9 tys. lat wytwory, świadczące o zajmowaniu się ludzi w epoce kamienia hodowlą koni. Są to najstarsze dowody tego rodzaju ludzkiej aktywności na świecie - pisze w środę saudyjski dziennik "Arab News".

Fot: sxc.huOdkryty w zimnych lasach Patagonii gatunek drożdży setki lat temu przekroczył Atlantyk i umożliwił warzenie piw typu lager - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Strona 1 z 3