A+ R A-


Zdrowie

Gluten jest białkiem roślinnym, które występuje w ziarnach określonych zbóż, a także w produktach z nich otrzymywanych, takich jak kasza, mąka, płatki, otręby, makarony czy pieczywo. Obecność glutenu w pożywieniu powoduje, u genetycznie predystynowanych osób, chorobę układu pokarmowego – celiakię. Uważa się też, że może być silnym alergenem u osób uczulonych na ten składnik. Niezależnie od tego, czy problemy z przyswajaniem glutenu wynikają z choroby, czy z alergii, jedynym rozwiązaniem jest całkowite wyeliminowanie tego składnika z codziennej diety.

Sierpień to okres, który możemy określić mianem sezonu na pomidory. Na działkach i przydomowych grządkach dojrzewają piękne, czerwone owoce. Te smaczne i zdrowe warzywa pochodzą z Ameryki Południowej, gdzie są uprawiane już od 8 tysięcy lat. Od bardzo dawna są także nieodłącznym elementem polskiej kuchni. Poznajmy ich historię!

Ryby to silny alergen, nawet śladowa jego ilość może wywołać u osób uczulonych ciężkie reakcje alergiczne. Łódzcy naukowcy biorą udział w pracach nad szczepionką, która ma pomóc takim pacjentom, a nawet umożliwić im jedzenie ryb.

Drzewo życia – tak w kulturach germańskich traktowany był, ze względu na swoje właściwości lecznicze, dziki bez. Jedna z najstarszych roślin powszechnie występujących w całej Polsce uznawana jest za naturalne dobro i stosowana w domowej medycynie, jako źródło zdrowia. Jest to krzew, który osiąga od 3 do 10 metrów wysokości, ma intensywnie pachnące białe kwiaty, z których powstają kiście ciemnofioletowych owoców.

Dieta pozbawiona mleka zyskuje wielu sprzymierzeńców, argumenty przeciwników są mocne. Rośnie liczba dorosłych, którzy nie tolerują laktozy. Miłośnicy produktów mlecznych równie zaciekle ich bronią. Mleko to przecież produkt, który towarzyszy nam przez całe życie.

W naukowym piśmie „Neuron” opublikowano badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Michigan w USA, których celem było wykazanie, jak organizm rozróżnia słodziki – donosi FAMMU/FAPA.

Osoby cierpiące na nietolerancję laktozy doskonale wiedzą, jak ich organizm reaguje na nabiał. Najczęściej wybieranym sposobem walki z tym problemem jest zmiana diety i rezygnacja z mleka. Niestety, takie kroki mogą skutkować niedoborami wapnia. Alternatywą pozostają produkty mleczne bez laktozy.

Ziarna to esencja sił witalnych, które płyną z natury. Dzięki skoncentrowanym w nich składnikom, roślina może rozwijać się prawidłowo. W tych drobinkach tkwi wielka życiodajna moc. Warto czerpać z niej to co najlepsze, by cieszyć się urodą i zdrowiem.

Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej częstość występowania nadwagi wśród dzieci w wieku 11-12 lat zwiększyła się z 10 do 19 proc., w wieku 13-14 lat wzrosła z 8 do 16 proc., a wśród piętnastolatków z 7 do 13 proc. - poinformowano podczas spotkania pt. "Profilaktyka chorób układu krążenia u dzieci i młodzieży".

Alergia może się ujawnić w każdym wieku, nie tylko w niemowlęcym czy szkolnym, ale także w dojrzałym. Choroba ta występuje jednak najczęściej w początkowym okresie życia, głównie jako alergia pokarmowa na białka mleka krowiego – podają naukowcy.

Strona 1 z 40